Celem ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o inwestycjach w zakresie budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie jest umożliwienie sprawnej budowy strzelnic, jako przedsięwzięć istotnych z punktu widzenia interesów państwa i kształtowania postaw patriotycznych.
Ustawa określa zasady, warunki i tryb przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie, organy właściwe w sprawach przygotowania i realizacji tych inwestycji oraz źródła ich finansowania.
W myśl art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy, inwestycje określone zostały jako – roboty budowlane, dostawy lub usługi związane z przygotowaniem i realizacją budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie, obejmujące:
- budowę na terenie uczelni obiektów budowlanych służących realizacji celów strzelnicy,
- budowę instalacji, urządzeń i obiektów niezbędnych do:
- wybudowania i funkcjonowania strzelnic na terenie uczelni,
- zabezpieczenia terenu uczelni przed zniszczeniem lub uszkodzeniem,
- zapewnienia porządku i czystości na terenie uczelni,
- budowę dróg wewnętrznych i ciągów pieszych,
- rozpoznanie i usuwanie z terenu uczelni przedmiotów niebezpiecznych,
- budowę lub przebudowę uzbrojenia terenu uczelni.
Inwestorem w zakresie wskazanych wyżej inwestycji, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1, jest uczelnia w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Teren uczelni zdefiniowany został jako teren obejmujący obszar będący własnością uczelni lub do którego posiada ona inny tytuł prawny.
Zezwolenia na budowę strzelnic w szczególnej procedurze
Ustawa przewiduje, że zezwolenia na budowę strzelnic (decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji, zwana dalej „decyzją o zezwoleniu”) – po uprzednim uzyskaniu przez uczelnię decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (o ile jest wymagana przepisami) – będą wydawali właściwi miejscowo wojewodowie (organem wyższego stopnia będzie minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa). Przed wydaniem decyzji o zezwoleniu, wojewoda będzie występował o liczne opinie – w tym do zarządu województwa i wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków – zastępujące wymagane przepisami uzgodnienia, pozwolenia, warunki, zgody bądź stanowiska właściwych organów.
Na wniosek inwestora uzasadniony interesem publicznym, wojewoda będzie nadawał decyzji o zezwoleniu rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzja ta będzie wiązała właściwe organy przy sporządzaniu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu stanie się ostateczna, nieruchomości przeznaczone na tę inwestycję będą oddawane uczelni w nieodpłatne użytkowanie, a prawa użytkowania wieczystego i hipoteki na nieruchomościach objętych decyzją będą wygasać.
Za nieruchomości, użytkowanie wieczyste oraz ograniczone prawa rzeczowe przysługiwać będzie odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między uczelnią a dotychczasowym właścicielem,’ użytkownikiem wieczystym lub podmiotem ograniczonego prawa rzeczowego.
Ustawa weszła w życie 3 października 2023r.